Friday, 29 May 2015

Kids Saturday Bike club - Go ride racing series

Go ride summer series - 6 events

Events will take place instead of our usual Saturday morning sessions please see attached poster for full details.

Sunday, 24 May 2015

British Schools Cycling Association Under and Over 15 Time Trial Yorkshire Championship

Next British Schools Cycling Association event is the Regional Yorkshire Time Trial Championship for the Under 15's and Over 15's, riders born between 1st September 1995 and 31/05/2001 are eligible to ride. All competitors need to fill in an entry form which is attached. Postal entries close on 4th June with limited entries on the day due to maximum numbers on the course.
Link to form here:

Entry Form BSCA Time Trial

Tuesday, 19 May 2015

Time trial CANCELLED 19th May

Hi All
the time trial on Tuesday 19 May, evening 10 has had to be cancelled, due to recent road resurfacing. Jim has been and risk assessed the road and deemed it unsafe to TT on.
If anyone wants a ride towards Bolton Abbey on the lanes, meet at Ben Rhydding ready to set off at 7.30 pm, as at the moments the forecast is for sunshine after 7pm!
Please spread the word re the cancelled TT, cheers

Wednesday, 13 May 2015

BSCA Yorkshire Region Mountain Bike Championship Results 2014/2015

Provisional Results from last Sunday's BSCA Mountain Bike Event.
Many thanks to all who helped out on the day, especially Haworth West End Cricket Club for their amazing hot food. Very welcome on such a blustery day.
Well done to all competitors, it was a great turnout for a great event!
Well done to all the new Yorkshire MTB Champions.

9th May 2015
U7
Boys Name School
1 Harry Fox St Paul's Primary, Bradford
2 Finley Wilkinson Cottingley Primary, Cottingley
3 Ewen Wilkinson Harden Primary, Bingley
4 Noah Allmond Oxenhope C of E School, Oxenhope
5 Oscar Baxter Wilberlee, Slaithwaite
6 Jody Mills The Mount, Huddersfield
7 Ethan cassidy Earlsheaton Infants, Earlsheaton
8 Alexander Gilligan Kirkroyds Infants, New Mill
9 Seth Metcalfe Woodhouse Primary, Brighouse
Girls
1 Evie Smith Lindley Infants, Huddersfield
2 Laura Asquith Farsley farfield, leeds
3 Neve Varley Helme C of E J & I, Huddersfield
U9
Boys
1 Milo Hull tranmere Park Primary, Guiseley
2 Alex Beldon Adel St John, Leeds
3 Ryan Thomas Queensway Primary, Leeds
4 Euan Krasinski Talbot Primary, Leeds
5 Rowan Baxter Wilberlee, Slaithwaite
6 Harry Gilligan Wooldale Junior, New Mill
7 Joseph Ibbottson Honley C.E Junior School, Holmfirth
8 Bilal Hardaker Oxenhope Primary, Oxenhope
9 Noah Ellison Oxenhope Primary, oxenhope
Girls
1 Emily Middlebrooke Otley Al Saints, Otley
2 Megan Wilkinson Harden Primary, Bingley
3 Florence Greenhalgh SS Peter & Paul, Menston
4 Sally Asquith Farsley Farfield, Leeds
5 Olivia Fox St Pual's Primary, Bradford
6 Alice O'Kane St Joseph's RC Primary, Brighouse
U11
Boys
1 Harry Ellison Oxenhope Primary C of E, Oxenhpe
2 Oliver Akers Holmfirth Junior, Holmfirth
3 Finlay Ackroyd Shibden Head Primary, Queensbury
4 Jake Powell Whartons Primary, Otley
5 Jack Coates Harden Primary School, Bingley
6 Dylan Boyes Dalton Junior, Huddersfield
7 Amos Dukes Manor Road, Golcar
Girls
1 Erin Avill Listerdale Primary, Rotherham
2 Roas Greenhalgh SS Peter & Paul, Leeds
U13
1 Jack Ackroyd Queensbury Upper School,Queensbury
2 Henry Hollyman Kirkburton Middle School, Huddersfield
3 Ethan Whiteside Ilkley Grammar School, Ilkley
4 Nathan Page Brighouse High School, Brighouse
5 Max Krasinski Roundhay High School, Leeds
6 Jamie Asquith Priesthorpe Sports College, Leeds
7 Adam Powell Prince Henry's  Grammar School, Otley
8 Jamel Rickerby Rosset High School Harrogate
Girls
1 Amber Hull Guiseley School, Guiseley
U15
Boys
1 Mason Hollyman Shelley College, Huddersfield
2 Callum Wilson Colne Valley High School, Huddersfield
3 Tom Whitworth Royds Hall Community School, Huddersfield
4 Arran brayshaw Immanuel College, Bradford
5 Paul Asquith Priesthorpe Sports College, Leeds
6 Aaron Ward Priesthorpe Sports College, Leeds
Girls
1 Emelia Clarke Colne Valley High School, Huddersfield
2 Ruby Boyes Almondbury C S, Huddersfield
O15
Boys
1 Joe Parker Priesthorpe Sports College, leeds
2 Ryan Middlemiss Woodhouse Grove School, Apperley Bridge
3 James Coates BBEC, Bradford